Stavbaweb přinesl důkladný rozhovor s urbanistou Pavlem Hniličkou o tom, proč zahušťovat městskou zástavbu, kolik veřejné rozpočty stojí satelitní městečka v porovnání s blokovou zástavbou, jaké naděje vkládá do Metropolitního plánu a také do nového stavebního zákona. Pavel Hnilička si od něj slibuje zejména zjednodušení a zrychlení povolování a vítá, že zákon má ambici zakročit proti nedodržování úředních lhůt. Naopak pochybnosti má ohledně navržené reformy stavebních úřadů, které by nově mohly být zcela odděleny od místní samosprávy. Expertíza podle něj nedokáže nahradit znalost místního prostředí a odpovědnost za jeho rozvoj.
Pár podnětných myšlenek z rozhovoru:
- „ …vždy se najdou jedinci, kteří nechtějí, aby soused stavěl, když už oni mají postaveno. Chtějí se ze svých oken dívat na volný pozemek. To, že jim náš systém umožní, aby toho dosáhli, aniž si ten pozemek koupí, je absurdní.“
- „Od sto obyvatel na hektar začíná fungovat pěší docházka. Městská zástavba, kde lze pěšky dojít k nějakému skutečnému cíli, jako je například obchod nebo pošta, musí mít hustotu osídlení minimálně sto obyvatel na hektar. Taková oblast už může fungovat jako samostatná čtvrť s únosnou vybaveností, použitelnou veřejnou dopravou a obydlenými ulicemi.“
- „Je potřeba, aby na jednu stavbu bylo jedno povolení a nepovolovala se několikrát, aby se zásadně zredukovala a zjednodušila vyjádření a stanoviska dotčených orgánů. A hlavně se musí začít pracovat s lhůtami pro ta stanoviska.“