Deník.cz: Stavební povolení za pár týdnů? Zákon míří do finále

Ostře sledovaný nový stavební zákon míří do finále. Z ministerstva pro místní rozvoj (MMR) minulý týden odešla jeho poslední verze, která zohlednila i téměř pět tisíc výtek, které (některé vícekrát) na resort dorazily. Úřady, neziskovky či starostové teď mají měsíc na vyjádření – v létě a na podzim by zákon měla projednat vláda a parlament.

„Co se změní pro stavebníky? Zákon odejde do vlády jako „krvavý kompromis“. Šéfka resortu Klára Dostálová (za ANO) ustoupila starostům a počet stavebních úřadů klesne jen částečně.

Zjednodušeně řečeno: stavební úřady v první linii zůstanou na obcích v přenesené působnosti a čistě státní stavební správa bude fungovat od „krajů výš“. Dnes je totiž struktura stavebních úřadů roztříštěná. Funguje tu 714 obecních stavebních úřadů (z toho 17 procent jen o jednom člověku), 609 speciálních stavebních úřadů, devět báňských a čtyři vojenské. Celkem více než 1300 úřadů, na kterých pracuje celkem 13 tisíc lidí. Pro srovnání – čtyřikrát větší Polsko jich má jen 300. Zaměstnanci úřadů navíc dosud nebyli zastupitelní, což by se s novým zákonem mohlo změnit.

Článek vyšel v deník.cz